Zajmującei wiadomości. Tylko u nas .

nawóz kompleksowy

0
Posted in inne By admin

Nawóz jest ostrożnym wydatkiem w całkowitych kosztach produkcji ponoszonych w sadownictwie. Niemniej jednak niesprawne techniki wykorzystywania nawozów zmniejszą efektywność ich wykorzystania przez drzewka. Stosowanie większych dawek w celu wyrównania strat nie jest rozwiązaniem, bo nieefektywne stosowanie nawozów może też zakwaszać glebę, a w dłuższym czasie zanieczyszczać wodę drenażową.

nawożenie krzewów owocowych 

Nawozy w sadownictwie – skuteczność zastosowania

Długoterminową odpowiedzią na właściwe użycie nawozów w sadach jest odpowiednie przemyślenie strategii ich wykorzystywania, aby upewnić się, że jest ona tak efektywna, jak to jedynie możliwe – naturalnie biorąc pod uwagę warunki i możliwości. W większości sadów nawóz przekazywany jest bezpośrednio do gleby, rozrzucony nieopodal linii drzew czy też wprowadzany w ramach nawadniania.

Z reguły sadownicy wybierają nawóz na podstawie rozwiązań uzyskanych z poprzednich lat. Bierze się również pod uwagę sprawę kosztów oraz rozpuszczalności w wodzie, jeżeli wybrane nawozy w sadownictwie są poświęcone do fertygacji. Jednak innym aspektem niejednokrotnie pomijanym jest zdolność rozmaitych nawozów i czynników pożywnych do przemieszczania się w glebie. Ta ich swoista mobilność ma prawo mieć gigantyczny wpływ na straty w kontekście wymywania, które mogą wynikać z niedostatecznych technik stosowania nawozów i zarządzania nawadnianiem.

Sadownicy muszą w następstwie tego być świadomi rozpuszczalności nawozów w wodzie pamiętając niemniej jednak, iż zdolność nawozu do rozpuszczenia w wodzie nie zawsze jest jedynym trafnym wskaźnikiem możliwości przemieszczania się nawozu lub jego składników w glebie.